Motylarnia

Muzeum w Jaworzu

 

W sferycznym namiocie o średnicy 10 m. podziwiać można krajowe i tropikalne motyle, a także inne owady. Specjalnie zaprojektowany pawilon zapewniać będzie idealne warunki nie tylko do obserwacji, ale także rozmnażania i hodowli tych pięknych zwierząt. Każdy, kto odwiedzi motylarnię, będzie mógł na własne oczy zobaczyć kolorowy i tajemniczy świat bezkręgowców, będzie mógł prześledzić cykl rozwojowy owadów, a przy odrobinie szczęścia zaobserwować moment wykluwania się dorosłego motyla z poczwarki i jego przemianę w skrzydlatą piękność.

 Sporą część motylarni wypełnią rośliny (palmy, cytrusy, storczyki i inne), które prócz walorów dekoracyjnych pełnić będą również funkcję roślin pokarmowych, na których samice po kopulacji będą składać jaja, z których to z kolei wylęgać się będą gąsienice. Dzięki temu populacja motyli będzie samowystarczalna.

Prócz motyli podziwiać można również inne stawonogi, jak straszyki, karaczany, chrząszcze, nie zabraknie również miejsca dla pajęczaków.

Na realizację tej inwestycji pozyskaliśmy pieniądze z Programu Operacyjnego RYBY w ramach naszego członkostwa w Lokalnej Grupie Rybackiej. Kwota dofinansowania to 198 900,00 zł. Pozostałe 170 tys. zł zostanie wydana z budżetu Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej.