Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu

Muzeum w Jaworzu

Inicjatorami powstania Stowarzyszenia byli: Andrzej Stąsiek, Jerzy Ryrych, Fryderyk Tomala, Lucjan Boroś, Wojciech Sabo, Dorota Błaszczak i Lidia Wizner.

Członkowie Stowarzyszenia za motto swojej działalności przyjęli słowa naszego narodowego wieszcza, Adama Mickiewicza:

„Choćby po swoim największym dziele
Zawsze o sobie sądź mało.
Nie myśl, że kiedyś zrobiłeś wiele
Lecz co ci zrobić zostało.”

Wszystkich tych, którym zależy na promocji i dalszym rozwoju naszego muzeum zapraszamy do współpracy w naszym Stowarzyszeniu.

Na zaproszenie Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum przybył do Jaworza niezwykły gość w osobie  Komandora Józefa Wąsiewskiego, żołnierza zawodowego w latach 1961-2000. Komandor przez wiele lat upowszechniał symbolikę ligową, marynarską i inne tematy na stronie internetowej „Ocalić od zapomnienia”, która cieszyła się wielką popularnością. Był aktywnym członkiem Fundacji Ochrony Zabytków Militarnych pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Historycznego w Wielkiej Brytanii objętej patronatem byłego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na obczyźnie Ryszarda Kaczorowskiego. Wyróżniony tytułem honorowym Kustosz Tradycji, Sławy i Chwały Oręża Polskiego. Pan Józef jest autorem wielu publikacji z tematyki morskiej i nie tylko, jest specjalistą od symboliki  marynarskiej, kolekcjonerem, weksylologiem, orbikulologiem, falerystą, tłumaczem, publicystą. W sali przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaworzu odbyło się spotkanie promujące książkę jego autorstwa „Zaślubiny Polski z morzem 1920-2020”. Książka omawia ideę Polski Morskiej w stulecie zaślubin z morzem dokonanych przez gen. Józefa Hallera 10 lutego 1920 w Pucku. Jej celem jest usystematyzowane aktów i działań, związanych z tym zagadnieniem. Próbuje odpowiedzieć na pytanie: czy jesteśmy państwem morskim i czy dostęp do morza stał się dla kraju wartością wzbogacającą nasz dobrostan? W pracy przedstawiono fakty i mity związane z naszymi morskimi tradycjami. Ogrom materiałów powinien wzbudzić zainteresowanie wszystkich, którym bliska, a może nieznana jest Polska Morska, a także przypomnieć, że nawet w najtrudniejszych czasach można i trzeba być zawsze wiernym morzu.

Pliki do pobrania znajdują się poniżej

Kontakt:

E-mail- spmwjaworzu@gmail.com

Adres do korespondencji:

43-384 Jaworze
ul. Wapienicka 120

Szczegółowe informacje na temat Stowarzyszenia można uzyskać u pracowników Muzeum w godzinach otwarcia placówki.